Рогатин – Галич – Івано-Франківськ

102
Рогатин – Галич – Івано-Франківськ
Рогатин – Галич – Івано-Франківськ

Цей екскурсійний маршрут – чудова нагода відкрити для себе традиції міст з княжою історією, дізнатись як будувались приватні міста і як в них жилося, відвідати оборонні твердині та розкішні храми Прикарпаття. Також ми познайомимось з культурою та побутом звичайних мешканців гір в Музеї народної архітектури та побуту.

Місто Рогатин, розташоване на ріці Гнила Липа, належить до найдавніших міст нашої країни. Вперше згадується в ХІІ ст., коли місто входило до складу Київської Русі. Звідки взялась така назва невідомо. Існує легенда, згідно якої князь Ярослав Осмомисл  якось взяв свою молоду дружину на полювання і вона заблукала в лісі. Шукаючи дороги, княгиня натрапила на великого оленя і, їдучи верхи за ним, знайшла князя і дружинників. На тому місці, де молода жінка побачила оленя було збудовано палац, навколо якого і виник Рогатин. Місто було відомим торговельним та ремісничим центром. Торгові ярмарки, які щорічно проводились в Рогатині були не менш відомі, ніж ярмарки у Львові. Окрім цього, місто, через часті напади татар, виконувало ще й роль фортеці. Оборонними були і два найбільші храми Рогатина –  церква Різдва Богородиці (будувалась вже в ХІІ-XIV ст.) і оборонний костел св. Миколая (XV-XVII ст.). Окрім цього, в місті збережений дерев’яний храм Святого Духа, збудований у 1598 р. з дубових брусів. В храмі зберігається знаменитий рогатинський іконостас 1650-хх рр. Цікаво, що на поч. ХХ ст. деякі частини іконостасу «їздили» до Відня на міжнародну художню виставку. Також існує думка, що саме з Рогатина походила Роксолана – Хуррем Хасекі Султан, яка була улюбленою дружиною турецького султана Сулеймана Пишного і однією з найвідоміших жінок Європи XVI ст. Ви зможете дізнатися, ким була ця загадкова жінка, яка привела на трон свого сина, будувала мечеті і за що Стамбул називав її відьмою.

В кінці ІХ ст. знаходимо згадку  про місто Галич, яке дало назву цілому регіону «Галичина». Місто було відомим торгово-ремісничим центром Київської Русі, а згодом деякий час виконувало роль столиці Галицько-Волинського князівства. В середині ХІІІ ст. місто було зруйноване монголами і після цього вже не відновило давньої величі. Сучасний Галич, розташований над рікою Дністер, є частиною княжої столиці, де колись проживали купці та ремісники. На Вас чекає мурована церква Різдва Христового (XIII-XIV ст.), а також руїни замку (XIV-XVII ст.). Замок використовувався для оборони княжої пристані на Дністрі, через яку ішли вузлові торговельні шляхи. Галич – це маленька мандрівка в середньовіччя.

Далі наш шлях веде нас до міста Станіславів, яке сьогодні носить ім’я Івано-Франківськ. Засноване 1662 р., як приватне місто-фортеця в межиріччі двох річок (Бистриця-Надвірнянська і Бистриця-Солотвинська), шляхтичем Андрієм Потоцьким і назване в честь його сина Станіслава. Фортеця була збудована у формі правильного шестикутника за найновішою на ті часи системою укріплень. Майже два століття місто належало Потоцьким, які займались його розбудовою. Це був відомий торговельний центр і фортеця, яка витримала кілька облог. Чимось Станіславів схожий на шматочок Львова і за архітектурою, і за деякими історичними рисами. Найцікавішими пам’ятками є колишній єзуїтський костел (XVIII ст.) та єзуїтський колегіум (XVIII ст.), парафіяльний костел, який сьогодні функціонує, як художній музей (XVII-XVIII ст.) та колишній вірменський храм (XVIII ст.). Також на увагу заслуговують ансамблі центральних вулиць міста. Ви дізнаєтесь про моду на приватне містобудування та як і чому будували міста-фортеці, як життя в королівських містах відрізнялось від життя в приватних, скільки ратуш було в Станіславові і куди вони поділись, як виглядали торгові пасажі та як вони функціонували, як на політичні зібрання збирались у лазні та як через варення згоріло півміста. А ще Ви матимете нагоду побачити витвори ковальської майстерності з щорічного свята ковалів, а також перевірити, чи дійсно станіславівська кава не гірша за львівську, як це стверджують місцеві мешканці.

Тривалість екскурсії – 10 год.

Залишити відповідь